Evenepoel, nga dashuria për futbollin te Lojërat Olimpike

Çiklizëm

Më: 4 gusht 2024 Në ora: 18:24
Remco Evenepoel

Dy medalje të arta nën hijen e Kullës Eifel, në provën kohore dhe në garën rrugore: deri pak vite më parë belgu ishte një lojtar premtues për Anderlecht.

Turneu i fundit i Francës e shenjtëroi, nuk është më një premtim i thjeshtë. Vendi i tretë dhe fitues i renditjes si i riu më i mirë.

Pak muaj më vonë, sërish nga Franca, Remco Evenepoel doli me më shumë ndërgjegjësim dhe mbi të gjitha me një qafë më të rëndë: dy medalje të arta në Olimpiadën nën hijen e Kullës Eifel, në provën e kohës dhe në garën rrugore. Çiklizmi po e bën të njohur në të gjithë botën, por dashuria e tij e parë sportive ishte futbolli.

Evenepoel: Anderlecht dhe PSV - Vështirë të thuhet për dikë që sot është në të gjitha aspektet një kampion në dy rrota. Megjithatë, Evenepoel ishte i sigurt deri në moshën 17-vjeçare se ishte bërë një futbollist profesionist, ose të paktën kështu i thoshin të gjithë. Rezultatet i dhanë të drejtë: ai vizitoi disa nga akademitë më prestigjioze midis Belgjikës dhe Holandës.

Ai kishte luajtur për Anderlecht që kur ishte 5 vjeç, në moshën 11-vjeçare u transferua te PSV për katër sezone përpara se të kthehej te Anderlecht. Ndërkohë fitoi thirrjet e kombëtares belge U15 dhe U16, e së cilës u bë edhe kapiten.

Lamtumira nga futbolli, dëmtimet dhe biçikleta e parë - E ardhmja e Evenepoel dukej e destinuar për futbollin, por në vitin 2017 ai doli në pension. Dëmtimet me ekipin U-19 të Mechelen në Belgjikë e bënë atë të linte përgjithmonë futbollin dhe të fillonte karrierën e tij në çiklizëm, që më parë ishte hobi falë babait të tij Patrick, një ish-çiklist profesionist. I mjaftoi vetëm një vit për të fituar kampionatin belg, europian dhe botëror për të rinj. Prej aty ai vazhdon të shkruajë histori, deri në medaljen e dyfishtë të artë në Paris.