Veç 2 lojtarë të Bolognas e kanë mposhtur Liverpoolin në Anfield

Më: 2 tetor 2024 Në ora: 18:00
Foto ilustrim

36-vjeçari veteran Lorenzo De Silvestri dhe ish-mesfushori i Atalanta-s Remo Freuler janë të vetmit anëtarë të skuadrës aktuale të Bolognas që kanë mposhtur kundërshtarët e së mërkurës në Ligën e Kampionëve, Liverpoolin, në fushën e tyre në Anfield.

Vincenzo Italiano do të udhëheqë Rossoblu-në në ndeshjen e tyre të parë si mysafirë në Ligën e Kampionëve të mërkurën në mbrëmje.

Liga e Kampionëve është një përvojë e re për pjesën më të madhe të skuadrës së Bolognas, dhe për trajnerin Vincenzo Italiano, por De Silvestri mori pjesë për herë të parë në këtë garë që në sezonin 2007-08.

Dy vite më vonë, gjatë sezonit 2009-10, De Silvestri ishte pjesë e ekipit të Fiorentinës që fitoi dy ndeshje radhazi kundër Liverpoolit në fazën e grupeve të Ligës së Kampionëve.

Ai ishte titullar kur La Viola mundi Liverpoolin 2-0 në Anfield më 9 dhjetor 2009, me gola të shënuar nga Martin Jørgensen dhe Alberto Gilardino atë ditë.

Remo Freuler gjithashtu ishte titullar gjatë fitores 2-0 të Atalanta-s kundër Liverpoolit në Ligën e Kampionëve në vitin 2020, por ai dhe ekipi ishin mposhtur tashmë 5-0 në Bergamo disa javë më parë.