FC 2 Korriku kualifikohet në rrethin e dytë të UEFA Youth League, Ademi përgëzon

Më: 2 tetor 2024 Në ora: 18:02
FC 2 Korriku

Ekipi U19 i FC 2 Korrikut ka arritur të sigurojë kalimin në rrethin e dytë të UEFA Youth League, duke mposhtur Bylisin e Ballshit, me rezultatin 2:1, në ndeshjen e kthimit, që u zhvillua sot në stadiumin “Zahir Pajaziti” në Podujevë. Kjo është hera e parë që kampioni i Kosovës i grupmoshës nën 19-vjeç merr pjesë në këtë garë.

Pas një pjese të parë pa gola, ku vendasit patën disa mundësi shënimi, ndeshja mori një drejtim të ri në pjesën e dytë.

Goli i parë erdhi në minutën e 61-të, kur Haris Isufi shfrytëzoi një rast të mirë, duke realizuar pas një përballjeje direkte me portierin mysafir, duke e dërguar topin në rrjetë për 1:0.

Përgjigjja e Bylysit ishte e shpejtë, kur Chidera Nwaneri barazoi shifrat në 1:1. Megjithatë, gëzimi i mysafirëve zgjati vetëm për pak, pasi Rin Ahmeti, tre minuta më vonë, shënoi golin e fitores për 2 Korrikun, duke vulosur rezultatin e kësaj ndeshje, 2:1. Me këtë fitore, 2 Korriku kaloi në rrethin tjetër të UEFA Youth League, me rezultatin e përgjithshëm 4-2, pasi në ndeshjen e parë në Elbasan po ashtu kishin triumfuar 2:1.

Për suksesin e arritur ekipin e 2 Korrikut e ka përgëzuar edhe presidenti i FFK-së, Agim Ademi.