Kane kërkon “kokën” e Shtutgartit

Më: 18 tetor 2024 Në ora: 14:23
Henry Kane

Bomberi Henry Kane tashmë ka katër ndeshje pa gol.

Pasi 31-vjeçari nuk ishte në gjendje të përjetonte ndonjë sukses gjatë pushimit ndërkombëtar, kjo fundjavë do të jetë mundësia e radhës për t’i dhënë fund thatësirës së golit kundër Shtutgartit.

Edhe pse Harri u rikthye në lojë pasi u rikuperua nga lëndimi në fitoren 3-1 të Anglisë kundër Finlandës në Ligën e Kombeve të dielën, ai përsëri nuk arriti të shënonte. Kriza e finalizimit të sulmuesit vazhdon prej katër ndeshjesh.

Ndërsa golashënuesi më i mirë i Bundesligës në edicionin 2023-2024 ka konkretizuar golin e tij të fundit në fitoren 5-0 si mysafir në Bremen, mbeti plotësisht pa një gol në 4 duele të njëpasnjëshme.

Për t’i bërë gjërat edhe më keq, në takimin kryesor kundër Bajer Leverkusen, anglezi nuk shënoi asnjë goditje në portë për herë të parë me rekordmenët gjermanë.

Edhe në humbjen e parë të sezonit në Champions kundër Aston Vila (0:1) dhe barazimin në minutën e fundit kundër Eintraht Frankfurt (3:3), “pyka” angleze mbeti kryesisht i zbehtë.

Pasi Kejn nisi një fillim të shkëlqyer në javët e para të sezonit të ri me dymbëdhjetë gola për Bayern Mynih dhe kombëtaren angleze, ai tani duhet të kapërcejë nivelin e parë të ulët të sezonit.

Në veçanti, presioni intensiv nën drejtimin e Vinsent Kompani kohët e fundit e bëri të vështirë për sulmuesin që të grumbullonte energjinë e nevojshme gjatë gjithë lojës. Anglezi shpesh është zhytur në “errësirë” deri më tani këtë sezon, veçanërisht në ndeshjet kundër skuadrave më të mira.