Messi protagonist me asistim

Më: 26 tetor 2024 Në ora: 11:34
Messi e Suarez

Skuadra e Inter Miami vazhdoi fitoret në MLS amerikane, e cila arriti në fazën play-off të kompeticionit dhe sonte skuadra e drejtuar nga ish-yjet e Barcelonës mundi Atlantën me rezultat 2:1.

Ishte ndeshja e parë e 1/16-tës së play-off-it të MLS League dhe “Barcelona e vogël” në krahët e Lionel Messit, Luis Suarez dhe Jordi Alba arriti një fitore të vlefshme para ndeshjes së kthimit.

Në mënyrë të pazakontë, Messi nuk ishte golashënuesi në këtë ndeshje, pasi Suarez dhe Alba i sollën fitoren Interit, i cili e la në hije Messin me fitoren e tij të shkathët.

Inter kaloi në epërsi pas një aksioni të mrekullueshëm në krahun e majtë dhe një goli të Suarezit të asistuar nga Alba në minutën e 2-të, por Atlanta shumë e mirë ia ktheu kundër dhe barazoi në fund të pjesës së parë me anë të Lobjanidze, i cili shënoi në minutën e 39-të. për ta bërë atë 1:1.

Detaji kyç i ndeshjes ndodhi në minutën e 60-të, kur Alba mori një pasim nga Messi gati 30 metra larg portës dhe më pas me një goditje fantastike kontrolloi portierin e mysafirëve për fitoren 2:1 të Interit.

Përveç treshes së përmendur, që dikur shkëlqeu në fanellën e Barcelonës, në fushë ishte edhe Sergio Busquets, po ashtu lojtar legjendar i katalanasve, i cili të katër futbollistët luajtën të gjithë ndeshjen për skuadrën nga Miami.

Ndeshja e dytë e raundit të 16-të të MLS është planifikuar të zhvillohet më 3 nëntor në Atlanta.