Ferizaj fiton Superkupën e Kosovës

Nga: K. Goca Më: 7 shtator 2024 Në ora: 17:20
Pamje nga finalja

Ferizaj ka shënuar fitore me penallti me rezultat 4:2 ndaj Istogut, në finalen e Superkupës së Kosovës.

Ndeshja në kohën e rregullt përfundoi baras (32:32).

Finalja është zhvilluar në palestrën e sportit "Mizahir Isma" në Rahovec.

Lojë e mirë mes dy ekipeve, ndërsa Istogu fitoren e ka lëshuar nga dora në fund, ndërsa Ferizaj luajti me mençuri dhe fitoi trofeun në hapje të edicionit të ri.

Pjesa e parë mbyllet me 15:13 në favor të kampiones së Kosovës.

Fituesja e Kupës së Kosovës, Ferizaj u mundua në pjesën e dytë dhe ia doli të barazojë rezultatin në kohën e rregullt.

Rezultati 28:25 ishte në minuta e 50-të në favor të Istogut të kryetrajnerit Faruk Shala.

Dhjetë minutat e fundit interesante dhe ngushtohet rezultati në 31:29 në minutën e 56-të. Pas tre minutave (59’) u barazuar 32.32 dhe ndeshja shkojë në penallti.

Ferizaj fitoi me penallti 4;2 apo me rezultat të përgjithshëm 36:34.

Ky edicion i Superkupës i kushtohet Izet Gjinovcit, që ndërroi jetë më 5 gusht.

Ai ia kushtoi thuajse gjithë jetën zhvillimit të hendbollit kosovar. Për mbi dy dekada mbajti postin e sekretarit të përgjithshëm të FHK-së.

Medaljet për hendbollistet e Ferizajt i ndanë kryetari FHK-së, Eugen Saraçini dhe nënkryetari Enis Idrizi. Presidenti Saraçini ia ndau trofeun e Superkupës kapitenes së Ferizajt, Aida Stagova.