Çairi feston, kualifikohet në rrethin e tretë të Kupës së Evropës

Më: 13 tetor 2024 Në ora: 23:27
Skuadra shqiptare Çairi

Skuadra shqiptare Çairi është e vetmja skuadër në Maqedoni të Veriut që kaloi në rrethin e tretë të kualifikueseve në Kupën Evropiane në hendboll.

Pas fitores jashtë shtëpisë me rezultat 28:26, sonte i shkaktuan humbje të thellë 32:26 ekipit nga Luksemburgu, Kaerjeng.

Mysafirët nga Luksemburgu udhëhoqën me 0:2, në pjesën më të madhe të pjesës së parë u mbajtën të barabartë, por me kalimin e kohës, skuadra e Basri Latifit ngadalë morën kontrollin e lojës.

Çairi ka arritur të avancojë me 4 gola (14:10) dhe shkuan në pushim me 17:14.

Në pjesën e dytë, mysafiret kërcënuan, duke ngushtuan rezultatin në një gol, por Çairi u rikthye menjëherë në epërsi plus katër gola, 25:21.

Portierja Kojoviç ishte e shkëlqyeshme, Dukoska e saktë dhe skuadra shqiptare ngadhënjeu me 32:26.

Golashënuesja më e mirë në skuadrën e Çairit ishin Gulitsoska me tetë dhe Dinevska me gjashtë gola, ndërsa portierja Mitroviq dhe Kojoviq së bashku bënë 17 pritje.