​Keanu Reeves debuton në garat automobilistike

Mediale Vip

Më: 6 tetor 2024 Në ora: 22:38
​Keanu Reeves

Aktori i "Matrix" konkurroi në Toyota GR Cup, një seri garash e fokusuar tek entuziastët e makinave dhe garuesit aspirantë, në autostradën legjendare të Indianapolis, Motor Speedway.

Në një fushë me 33 garues, Reeves përfundoi në vendin e 25-të në Garën 1 të së shtunës dhe u rendit i 24-ti në Garën 2 të së dielës.

Në një moment të shtunën, Keanu Reeves shmangu një përplasje dhe nuk u lëndua. Ai u rikthye në garë më pas.

Reeves ngiste makinën nr. 92 BRZRKR, një referencë për romanin e tij "The Book of Elsewhere" që ai e shkroi bashkë me China Miéville.

Romani u publikua në korrik dhe është pjesë e serisë së librave komik të Reeves BRZRKR, të parën prej të cilëve ai e publikoi në 2021.

Shoku i tij i skuadrës gjatë ngjarjes së shtunës ishte ylli i "Dude Perfect", Cody Jones.

Në vitin 2009, ylli i "Speed" konkurroi dhe fitoi ngjarjen e garave të famshëm të Long Beach Toyota Grand Prix.

"Speed", në të cilin ai luan së bashku me Sandra Bullock, po feston 30-vjetorin e tij me një shfaqje speciale të martën në Los Anxhelos, ku Bullock dhe Reeves do të marrin pjesë.